№451 2017-жылдын 15-октябрына дайындалган Кыргыз Республикасынын Президентин шайлоого эл аралык байкоочуларды аккредитациялоо жөнүндө

"Кыргыз Республикасынын Президентин жана Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаттарын шайлоо жөнүндө" конституциялык Мыйзамынын 10-беренесин, "Кыргыз Республикасынын шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча шайлоо комиссиялары жөнүндө" Кыргыз Республикасынын Мыйзамынын 7-беренесинин 1-бөлүгүнүн 2, 21-пункттарын, Кыргыз Республикасынын Шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча борбордук комиссиясынын 2016-жылдын 9-ноябрындагы №197 токтому менен бекитилген "Кыргыз Республикасынын шайлоо жана референдумдагы эл аралык (чет өлкөлүк) байкоочулардын иш тартиби, статусу жана ыйгарым укуктары жөнүндө" Жобосунун 3-бөлүгүнүн 3.4 жана 3.5-пункттарын жетекчиликке алып, Кыргыз Республикасынын Шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча борбордук комиссиясы 

ТОКТОМ КЫЛАТ:

1. Кыргыз Республикасынын Президентин шайлоого эл аралык байкоочулар катары төмөнкүлөр катталсын:
1) Кюсеонг Кваг, Шайлоо органдарынын бүткүл дүйнөлүк ассоциациясынын пландоо бөлүмүнүн директору (1-тиркеме);
2) Гвангил Парк, Шайлоо органдарынын бүткүл дүйнөлүк ассоциациясынын IT өнүктүрүү бөлүмү, директордун орун басары (1-тиркеме);

3) Ёнми Ли, Шайлоо органдарынын бүткүл дүйнөлүк ассоциациясынын окутуу жана байкоо бөлүмү,  программанын адиси (1-тиркеме);
4) Барбара Бэйн,Шайлоо органдарынын бүткүл дүйнөлүк ассоциациясынын окутуу жана байкоо бөлүмү,  программанын адиси (1-тиркеме);
5) Сьеюн Ким, Шайлоо органдарынын бүткүл дүйнөлүк ассоциациясынын окутуу жана байкоо бөлүмү,  программанын адиси (1-тиркеме);
6) Ипатов Вадим Дмитриевич, Беларусь Республикасынын шайлоо жана республикалык референдумдарды өткөрүү боюнча Борбордук комиссиясынын төрагасынын орун басары (2-тиркеме);
7) Плышевский Игорь Анатольевич, Беларусь Республикасынын шайлоо жана республикалык референдумдарды өткөрүү боюнча Борбордук комиссиясынын мүчөсү (2-тиркеме);
8) Зеки Ийгит, Түркия Республикасынын Жогорку шайлоо кеңешинин мүчөсү (3-тиркеме);
9) Юнус Айыкин, Түркия Республикасынын Жогорку шайлоо кеңешинин мүчөсү (3-тиркеме);
10) Бегиашвили Бека, Грузиянын Борбордук шайлоо комиссиясынын каржы бөлүмүнүн башкы адиси (4-тиркеме);
11) Ревазишвили Тамар, Грузиянын Борбордук шайлоо комиссиясынын персоналды башкаруу бөлүмүнүн адиси (4-тиркеме);
12) Сироткин Сергей Николаевич, Россия Федерациясынын Борбордук шайлоо комиссиясынын мүчөсү (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
13) Канищев Сергей Владимирович, Воронеж облусунун Шайлоо комиссиясынын төрагасы (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
14) Богомолов Антон Вячеславович, Мурманск облусунун Шайлоо комиссиясынын төрагасы (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
15) Маркина Людмила Леонидовна, Орлов облусунун  Шайлоо комиссиясынын төрагасы (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
16) Абдусаломов Мирза-Улугбек Элчиевич, Өзбекстан Республикасынын Борбордук шайлоо комиссиясынын төрагасы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
17) Джаббаров Рахматулла Маматович, Өзбекстан Республикасындагы Республикалык кыргыз улуттук маданият борборунун төрагасы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
18) Мастонов Фарходжон Боборустамович, Өзбекстан Республикасынын Фергана облусунун Сох районунун уюштуруу-көзөмөлдөө тобунун жетекчиси (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
19) Беляков Роман Юрьевич, Татарстан Республикасынын Президентинин ички саясат маселелери боюнча департаментинин жетекчисинин орун басары - жарандык коом институттары  менен өз ара кызматташуу боюнча башкармалыктынначальниги (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
20) Зиннатуллин Ришат Рифкатович, Татарстан Республикасынын Президентинин аймактар менен иштөө боюнча башкармалыгынын башкы кеңешчиси (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
21) Мухаметшин Наил Рашитович, Татарстан Республикасынын Президентинин аймактар менен иштөө боюнча башкармалыгынын башкы кеңешчиси (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
22) Тазиева Фарида Нуретдинова, Татарстан Республикасынын Борбордук шайлоо комиссиясынын аппаратынын уюштуруу-методикалык бөлүмүнүн башчысы (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
23) Акимова Ирина Леонидовна, Алтай аймагынын шайлоо комиссиясынын төргагасы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
24) Земка Виктория Геннадьевна, Алтай аймагынын Губернаторунун жана Өкмөтүнүн администрациясынын ички саясат маселелери боюнча департаментинин начальнигшинин орун басары,жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдары менен иштөө боюнча бөлүмүнүн башчысы, Алтай аймагынын чечүүчү добушка укуктуу шайлоо комиссиясынын мүчөсү (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
25) Маркеева Нина Юрьевна, Алтай аймагынын шайлоо комиссиясынын консультанты (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
26) Фролов Дмитрий Владимирович, Курган облустук Думанын төрагасы (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);

27) Новоселов Владимир Артурович, Курган облусунун Өкмөтүнүн ички саясат башкармалыгынын начальнигинин орун басары (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
28)  Осипов Дмитрий Михайлович, Курган облусунун шайлоокомиссиясынынкатчысы (КМШ Миссиясы)(5-тиркеме);
29) Ланкин Михаил Леонидович, «Адвокатский кабинет Ланкина Михаила Леонидовича», Адвокат (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
30) Скиндерев Роман Владимирович, Т.С. Мельцев атындагы Курган мамлекеттик академиясынын биринчи проректору (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
31) Бурак Лира Викторовна, Ленинград облусунунжергиликтүү өз алдынча башкаруу, улуттар аралык жана конфессиялар аралык мамилелер боюнча комитетинин төрагасы (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
32) Шишокина Светлана Анатольевна, Ленинград облусунун Губернаторунун көзөмөлдөө-текшерүү комитетинин төрагасы (КМШ Миссиясы)  (5-тиркеме);
33) Князева Виктория Михайловна, Ленинград облусунун шайлоо комиссиясынын аймактар менен иштөө жана иш кагаздарын жүргүзүү боюнча бөлүмүнүн башчысы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
34) Журавленко Ольга Николаевна, Ленинград облусунун шайлоо комиссиясынын жалпыга маалымдоо каражаттары жана коомдук бирикмелер менен иштөө боюнча секторунун башчысы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
35) Громов Андрей Валерьевич, Москва облусунун аймактык саясат башкы башкармалыгынын аймактык долбоорлорду башкаруу бөлүмүнүн башчысы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
36) Максимов Александр Анатольевич, Москва облусунун шайлоо комиссиясынын  чечүүчү добушка укуктуу мүчөсү (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
37) Перепелицын Денис Александрович, “Единая Россия” бүткүл россиялык саясий партиясынын Москва облусундагы регионалдык аткаруу комитетинин регионалдык бөлүмүнүн жетекчиси (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
38) Семенова Екатерина Юрьевна, Москва облусунун адам укуктары боюнча ыйгарым укуктуу өкүлү (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
39) Барышников Денис Борисович, Нижегород облусунун ички регионалдык жана муниципалдык саясаты министрлигинин бөлүм башчысы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
40)Воронцова Александра Николаевна, Нижегород облусунун мамлекеттик укуктук департаментинин консультанты (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
41) Жукова Наталья Юрьевна, Новосибирск облусундагы Өкмөтүнүн жана Новосибирск облусунун Губернаторунун администрациясынын эл аралык байланыштар башкармалыгынын башчысынын орун басары (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
42)Аникеева Светлана Анатольевна, Новосибирск облусундагы шайлоо комиссиясынын аппаратынын аймактык боюнча бөлүмдүн башчысы  (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
43) ОбъедкоЮрий Михайлович, Новосибирск облусунун Карасук районунун депутаттар кеңешинин төрагасы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
44) Русанов Андрей Александрович, «Агенство делового консультирования»ОООнун директору, Новосибирск облусунун шайлоо комиссиясынын чечүүчү добушка укуктуу мүчөсү (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
45) Чекрыга Марина Александровна, Новосибирск облусунун аймактык саясат Министирлигинин маалыматтык-методикалык камсыздоо башкармалыгынын консультанты (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
46) Чайников Валерий Аркадьевич, Свердлов облусунун шайлоо комиссиясынын төрагасы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
47) Буртов Игорь Анатольевич,  Свердлов облусунун шайлоо комиссиясынын мүчөсү (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
48) ОбертасСергей Владимирович, Челябинск облусунун шайлоо комиссиясынын төрагасы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
49) Губин Сергей Александрович, Челябинск шаарынын администрациясынын уюштуруу жана контролдоо иштери боюнча башкармалыгынын начальниги (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
50) ЖестковСергей Викторович, Челябинск облусунун мыйзам чыгаруу жыйынынын депутаты (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
51) Кузьменкова Людмила Викторовна, Магнитогорск шаарынын депутаттарынын жыйынынын юридикалык бөлүмүнүн башчысы (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
52) Толкачев Константин Николаевич, Челябинск облусунун мыйзам чыгаруу жыйынынын депутаты (КМШ Миссиясы) (5-тиркеме);
53) Стеценко Олександр, ЕККУ/ДИАУБ коопсуздук маселелер боюнча эксперт (6-тиркеме);
54) Асанов Жандос, Түрк тилдүү мамлекеттердин Парламенттик Ассамблеясынын Миссиясынын башчысы, Башкы катчы (7-тиркеме);
55) Дулатбеков Нурлан, Казакстан Републикасынын Мажилис парламентинин мүчөсү (ТҮРКПА Миссиясы)(7-тиркеме);
56) Фейзюллах Кийикилик, Түркия Улуу Улуттук Ассамблеясынын мүчөсү (ТҮРКПА Миссиясы) (7-тиркеме);
57) Айдын Эркан, Түркия Улуу Улуттук Ассамблеясынын мүчөсү (ТҮРКПА Миссиясы) (7-тиркеме);
58) ДжафаровНизами, Азербайжан Республикасынын Парламентинин мүчөсү (ТҮРКПА Миссиясы) (7-тиркеме);
59) Унлу Исмаил Хакки, Түркия Улуу Улуттук Ассамблеясынын Протокол жана тышкы байланыштар бөлүмүнүн адиси (ТҮРКПА Миссиясы) (7-тиркеме);
60) Хун Цзюинь, Кытай Элдик Республикасынын Тышкы иштер министрлигинин Атайын жана Ыйгарым Укуктуу Элчиси, Делегациянын башчысы (ТҮРКПА Миссиясы) (8-тиркеме);
61) Чэнь Мин, Кытай Элдик Республикасынын Тышкы иштер министрлигинин биринчи катчысы (8-тиркеме);
62) ЛюСиньюй, Кытай Элдик Республикасынын Тышкы иштер министрлигинин экинчи катчысы (8-тиркеме);
63) ЧэньЖухуэй, Кытай Элдик Республикасынын Тышкы иштер министрлигинин атташеси (8-тиркеме);
64) ДжулиКлотьер, Кыргыз Республикасындагы жана Астана шаарындагы Канада Элчилигинин саясий маселелер боюнча кеңешчиси (9-тиркеме);

65) Ван Дер Меер Доуве Аге, НорвегиялыкГронингенуниверситетининстуденти (10-тиркеме);
66) ПедерсенКатринеОвергаардСтевнхёй, НорвегиялыкГронингенуниверситетининстуденти (10-тиркеме).
2. Эл аралык байкоочуларга белгиленген үлгүдөгү күбөлүктөр берилсин.
3. Бул токтом "Эркин Тоо" газетасына жарыялансын жана Кыргыз Республикасынын Шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча борбордук комиссиясынын расмий сайтына жайгаштырылсын.
4.Бул токтомдун аткарылышын контролдоо Кыргыз Республикасынын Шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча борбордук комиссиясынын төрагасынын орун басары А.Б.Абдрахматовага жүктөлсүн.


ТӨРАГА    Н. ШАЙЛДАБЕКОВА

Бишкек ш., 2017-жылдын 15-сентябры
№451